Categories: Bez kategorii

Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za duszpasterstwo powołań

W dniach 10-12 marca 2017 roku w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za duszpasterstwo powołań. Uczestniczyło w niej ponad 120 osób: księży, kleryków, sióstr i braci zakonnych, z wielu zgromadzeń i diecezji. Tematem ogólnym spotkania było pytanie: „Jak budować kulturę powołań?” Całości wydarzenia przewodniczył delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw powołań, ks. bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. Duszpasterstwo powołań naszej diecezji było reprezentowane przez ks. Sławomira Milde – delegata biskupa elbląskiego ds. powołań, oraz al. Maksymiliana Ślizienia – prezesa „Koła powołaniowego”, działającego przy naszym seminarium.

Pierwszego dnia Krajowy Duszpasterz Powołań, ks. Marek Tatar wygłosił konferencję pt. „Oto jestem, przecież mnie wezwałeś”. Korzystając z biblijnego opisu powołania Samuela rozwijał on swoją refleksję na temat różnych aspektów powołania. Wieczorna konferencja była przygotowana przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, który był reprezentowany przez ks. Wojciecha Sadłonia SAC. Mówił on o obecnej sytuacji powołaniowej w Polsce, prezentował jak kształtowała się liczba alumnów na przestrzeni lat w Polsce, oraz przedstawił wyniki badań przeprowadzonych na reprezentatywnej grupie młodzieży polskiej, która przyjechała na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Najważniejszym punktem drugiego dnia była konferencja sekretarza Kongregacji ds. Duchowieństwa – abpa Jorge’a Carlos’a Patrón’a Wong’a, który przedstawiał obecną sytuację powołaniową i wskazania, według których ma pracować duszpasterstwo powołań.

Arcybiskup podkreślał wagę wspólnot chrześcijańskich w rozeznawaniu powołania. Mówił, że aktywna wspólnota chrześcijańska, głosząca Ewangelię, żyjąca Nią, zawsze będzie miała powołania. Prelegent podkreślił, że współczesna kultura pełna jest zmienności, co nie służy podjęciu stałych decyzji życiowych. W wystąpieniu sekretarz kongregacji do spraw duchowieństwa zaznaczył ogromny wpływ rodziny na powołanych – z dobrych rodzin będą dobre powołania. Zwrócił także uwagę na konieczność radosnego świadectwa życia u osób powołanych. Mówił o tym, że nieustanie trzeba kształtować w sobie postawę ucznia zakochanego w Mistrzu. Stwierdził, że możemy mieć najlepsze seminaria i duszpasterstwa powołaniowe, ale bez odnowienia wspólnoty seminaryjnej, bez radosnego życia swoim powołaniem nie będzie owoców powołań.

Po południu nadszedł czas na prezentacje działalności powołaniowej z różnych diecezji i zgromadzeń. O działalności powołaniowej w naszej diecezji opowiadał ks. Sławomir Milde.

Ostatni dzień stanowił refleksję nad dokumentem i ankietą przed synodem biskupów o młodzieży, oraz przedstawiał inicjatywy, które podejmują osoby świeckie w trosce o powołania kapłańskie.

Kongregacja odbywała się w domu formacyjnym „Dobre miejsce”, dawnym Wyższym Metropolitarnym Seminarium Duchownym, należącym do Archidiecezji Warszawskiej. Stałymi jej punktami były: codzienna Eucharystia, wspólna modlitwa brewiarzowa i wieczorna Adoracja Najświętszego Sakramentu kończąca każdy dzień spotkania.

Uczestnicy kongregacji wierzą, że wspólna modlitwa w intencji powołań, wzajemne przekazywanie swoich doświadczeń z pracy powołaniowej i coraz lepsze poznawanie obecnej sytuacji ludzi młodych wskrzesi nowy zapał w posługę duszpasterską na rzecz młodzieży i powołań oraz da wymierne owoce dla diecezji i zgromadzeń zakonnych.

 

no images were found