W dniach 17/18 kwietnia 2018 r. miała miejsce V Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych na Jasną Górę. Uczestniczyło w niej 2 tys. alumnów oraz  ok. 300 przełożonych z całej Polski, w tym cała nasza wspólnota seminaryjna. Spotkanie w Częstochowie odbywało się pod hasłem ,,W Sercu Jezusa i w Sercu Maryi”.

„Bądźcie powitani w Sercu Jezusa i w Sercu Maryi, gdzie jest najdonioślejsza przestrzeń formacyjna i gdzie miłość Boga jest hojnie rozlana” – mówił na początku ks. dr Wojciech Wójtowicz, rektor WSD w Koszalinie, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. Także metropolita częstochowski, abp Wacław Depo przywitał przybyłe wspólnoty.

Konferencję wygłosił abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Poruszył w niej wiele ważnych kwestii dotyczących życia kapłańskiego oraz cech dobrej formacji seminaryjnej. – Idąc do kapłaństwa możesz trzymać głowę na piersi Jezusa i słuchać Jego Serca, tak jak św. Jan umiłowany uczeń, gdy wchodzi w swoje kapłaństwo na Ostatniej Wieczerzy – mówił abp Ryś.

-Stuła na którą czekacie. Czy może być jarzmem nie do uniesienia? Czy kapłaństwo może być ciężarem  którego nie będziecie chcieli nosić? Odpowiedź brzmi: tak. Dzieje się tak wtedy, gdy mamy do czynienia z religią zredukowaną do prawa, przepisów, zwyczajów, nakazów i zakazów normujących wszystko. Wtedy jarzmo jest nie do uniesienia. Jednak takim ludziom Jezus mówi: Uczcie się ode mnie! Bo jestem pokorny sercem – kontynuował do kleryków abp Grzegorz Ryś

-Aby być szczęśliwymi, musimy przyjąć Boży plan na nasze życie. Kiedy garncarz lepi naczynie, wie w jakim celu to robi. Tak samo Bóg, kiedy nas stwarzał, wytyczył nam ścieżkę życia która jest dla nas najlepsza. Jezus nie napisał swojego scenariusza życia. My też tego nie róbmy. Ojciec ma dla nas specjalny plan  – podkreślił metropolita łódzki.

Kolejnym punktem spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu, której przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Po repozycji klerycy z całej Polski wyruszyli w procesji z katedry św. Rodziny na Jasną Górę. Przewodniczył jej Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Abp Jorge Carlos Patron Wong przewodniczył Mszy Świętej w Bazylice Jasnogórskiej. W homilii mówił – Misja kapłańska nie rodzi się z nas, ani dzięki naszej sile. Nie może być też realizowana według naszych pomysłów, czy programów. Jesteśmy sługami projektu, który należy do Boga. Każdy podobnie jak Jezus powinien wypowiadać poprzez życie kapłańskie tę prawdę. Wszystko to, co dał mi Ojciec przychodzi do mnie ponieważ ja to przyjmuję. Moje kapłaństwo nie jest moim projektem, a moja parafia nie jest moim prywatnym ogródkiem, który mogę uprawiać jak mi się tylko podoba.- kontynuował.

Na zakończenie pielgrzymki wszystkie seminaria duchowne i zakonne oddały się w opiekę Bożej Matki. Akt Zawierzenia poprowadził abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. – Pragniemy przez to zawierzenie wejść w głębię Serca Jezusa i Twoje Serce. Chcemy przez to kształtować w sobie miłość służebną, która jest kryterium uczniów Chrystusa – wołał Arcybiskup.