W sobotę (18.05.2019) w elbląskim seminarium duchownym odbył się XV Festyn Służby Liturgicznej Ołtarza. W tym wydarzeniu uczestniczyła młodzież męska z różnych parafii naszej diecezji. Przyjechały m. in. wspólnoty z Iławy, Malborka, Sztumu czy Nowego Dworu Gdańskiego. Pierwszym punktem była Msza Święta o godz. 10:00 w kościele katedralnym w Elblągu. Następnie rozpoczęliśmy festyn na terenie naszego seminarium. Początkowo pogoda nie była sprzyjająca naszemu spotkaniu. Mimo tego, młodzi mężczyźni nie rezygnowali z uczestnictwa w przygotowanych konkurencjach.  

W przeróżnych konkursach, począwszy od rzutu do celu i jazdy w taczkach na czas, po strzelanie do celu, uczestnicy zdobywali punkty (tzw. WSDczki), za które mogli wygrać wiele różnych nagród.

W ramach Festynu odbyły się również dwa turnieje. W auli seminaryjnej ministranci i lektorzy brali udział w turnieju tenisa stołowego. Poziom gry jaki zaprezentowali  zawodnicy był zdumiewający. Podczas gdy inni zbierali „WSDczki”  w konkurencjach indywidualnych, na boisku sportowym rozgrywał się turniej piłki nożnej. Spośród 9 drużyn parafialnych miał zostać wyłoniony zwycięzca. Po zaciętym boju w finale spotkały się drużyny z parafii Św. Rafała Kalinowskiego w Elblągu oraz parafia Niepokalanego Serca Maryi w Nowym Dworze Gdańskim. Regulaminowy czas gry okazał się zbyt krótki, więc została przeprowadzona dogrywka. Jednak i ten czas nie przyniósł rozstrzygnięcia turniejowego. Dopiero seria rzutów karnych wyłoniła zwycięzcę. Zdobywcą pucharu została drużyna z Elbląga! Każdej rywalizacji towarzyszyło wiele emocji.  Jednak uczestnicy zawsze zachowywali zasady gry Fair Play.

Po wyczerpujących zawodach na przybyłych ministrantów i lektorów  oraz  ich księży opiekunów czekał ciepły posiłek przygotowany w kuchni polowej i grillu. Podczas Festynu każdy mógł też skosztować regionalnych wyrobów cukierniczych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz prywatnych przedsiębiorców.

Bardzo dziękujemy za przybycie całej Służbie Liturgicznej Ołtarza oraz ich Księżom Opiekunom.  Cieszymy się, że to spotkanie było pełne radosnych chwil, których źródłem był nasz Pan, Jezus Chrystus. Wyrażamy także naszą wdzięczność w kierunku wszystkich ludzi dobrej woli, bez których wsparcia organizacja Festynu nie byłaby możliwa.

Wyniki turnieju tenisa stołowego:

  1. Patryk Graban
  2. Jarosław Konieczny
  3. Marcin Glaner

Wyniki turnieju piłki nożnej:

  1. Parafia św. Rafała Kalinowskiego w Elblągu
  2. Parafia Niepokalanego Serca Maryi w Nowym Dworze Gdańskim
  3.  Parafia bł. Doroty z Mątów w Elblągu