„Zaakceptować drugiego, który cierpi,

oznacza bowiem przyjąć na siebie

w jakiś sposób jego cierpienie,

tak że staje się ono również moim”.

SPE SALVI  nr.38

 

Alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu, zaangażowali się jako wolontariusze w duszpasterstwie  hospicyjnym. Regularnie odwiedzają pacjentów elbląskiego hospicjum św. Jerzego im. dr Aleksandry Gabrysiak. Ich posługa polega m.in. na rozmowie z chorymi ludźmi i wspólnej modlitwie.

„Bycie – stawanie się wolontariuszem należy rozpatrywać w kategoriach powołania, pełnienia ważnej misji służbie społecznej ludziom cierpiącym. Jest to misja stawiająca wiele wyzwań przed osobą, która po ukończeniu długich szkoleń wytrwa w mocnym postanowieniu niesienia pomocy. Obejmują one zmierzenie się z własnym lękiem przed spotkaniem z ciężko chorym pacjentem, z obolałym, okaleczonym przez chorobę ciałem, ale także ze zranioną psychiką i duszą”

Nawet jeśli zdarzy się, że w naszej obecności chory odejdzie do domu Ojca, nie możemy się poddawać. To są bardzo trudne momenty, ale należy wziąć się w garść i pamiętać, że jeszcze wielu pacjentów czeka na kontakt z drugim człowiekiem.

W każdą ostatnia sobotę miesiąca alumni uczestniczą we Mszy św. w intencji zmarłych pacjentów elbląskiego hospicjum, natomiast w pierwszą sobotę listopada, przygotowują liturgię Mszy Świętej Żałobnej w intencji wszystkich osób, które w danym roku odeszły do wieczności.