Zmartwychwstał samowładnie, jak przepowiedział dokładnie!

Zmartwychwstał samowładnie,  jak przepowiedział dokładnie!

RESURREXIT, SICUT DIXIT, ALLELUIA!

Na radosne Święta Zmartwychwstania Pańskiego –  zwycięstwa Chrystusa Pana nad śmiercią,  piekłem i szatanem – składamy serdeczne życzenia.  Niech Chrystus Pan otworzy nasze oczy i serca,  napełniając je światłem Zmartwychwstania,  pokojem, radością, mocą ducha i wszelkim  dobrem, abyśmy umieli Go rozpoznawać  i o Nim świadczyć w naszym codziennym życiu.  Wyśpiewujmy radosne ALLELUJA!

Życzenia składają moderatorzy, alumni i pracownicy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Elbląskiej

Pragną żyć Słowem Bożym

Pragną żyć Słowem Bożym

W minioną sobotę zakończył się w naszym Seminarium kurs lektorski przygotowujący młodych mężczyzn do służby Słowa Bożego. Uczęszczając na wykłady i kursy, które dotyczyły tematyki liturgii, fonetyki i biblistyki, zakończyli swoje przygotowania egzaminem z całości zdobytej podczas kursu wiedzy. W ten sposób uczestnicy zdobyli certyfikaty ukończenia kursu i oficjalnie zostali dopuszczeni do przyjęcia posługi lektora. Przyjmą ją w najbliższy czwartek podczas Mszy Krzyżma Świętego w elbląskim kościele katedralnym pw. Św. Mikołaja. Życzymy nowym lektorom naszej diecezji błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej i zapewniamy o modlitwie, by godnie służyli Bogu przy ołtarzu Słowa Bożego!

Uroczystość święceń biskupich Wojciecha Skibickiego – biskupa pomocniczego diecezji elbląskiej

Uroczystość święceń biskupich Wojciecha Skibickiego – biskupa pomocniczego diecezji elbląskiej

W sobotę 6 kwietnia 2019r. podczas Mszy Świętej w katedrze św. Mikołaja w Elblągu ksiądz Biskup Nominat Wojciech Skibicki przyjął święcenia biskupie. Na uroczystości przybyło wielu wiernych świeckich oraz kilkuset kapłanów, zarówno z diecezji elbląskiej, jak i innych diecezji. W liturgii uczestniczyło 11 biskupów. Głównym konsekratorem był Biskup Elbląski Jacek Jezierski. Wspołszafarzami święceń byli Abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, oraz Abp Józef Górzyński, Arcybiskup Metropolita Warmiński.

W homilii bp Jacek Jezierski wyraził wdzięczność wobec Papieża Franciszka za ustanowienie nowego biskupa pomocniczego dla diecezji elbląskiej. Następnie Biskup wskazał na główne zadania, jakimi charakteryzuje się ten urząd. Biskup zaznaczył, że urząd jaki dziś obejmuje ks. bp Wojciech, związany jest ściśle z misją Apostołów, będącą wypełnieniem dzieła Jezusa Chrystusa.

W imieniu wszystkich stanów Kościoła gratulacje i wyrazy uznania biskupowi pomocniczemu złożył ks. kan. Waldemar Joniak. Ks. Joniak mówił, że dzięki tej nominacji prezbiterium diecezji elbląskiej czuje się dostrzeżone i docenione. Jesteś synem tej ziemi, tej wiary i tradycji, żyjącego tutaj Chrystusa – kontynuował. W przemówieniu podziękował także licznie zgromadzonej rodzinie nowego biskupa.

Z okazji święceń biskupich list gratulacyjny wystosowali Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Wojciechowi Skibickiemu gratulacje złożył również Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Asystę liturgiczną uroczystości przygotowali alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Natomiast oprawę muzyczną zapewniły: Chór Lutnia z Malborka pod batutą Bożeny Belcarz oraz Capella Sancti Nicolai, którą dyryguje ks. Piotr Towarek. Podczas liturgii zabrzmiały części [Kyrie eleison, Sanctus, Agnus Dei] Missa in honorem sancti Hyacinthi czyli Mszy ku czci św. Jacka Odrowąża. Jest to msza napisana w 1. rocz. ingresu bp. Jacka Jezierskiego do katedry elbląskiej, do której muzykę skomponował Paweł Bębenek.

Relacja Gościa Niedzielnego:
https://elblag.gosc.pl/doc/5451112.Ks-Wojciech-Skibicki-nowym-biskupem-pomocniczym-diecezji

Relacja TvTrwam:
https://www.youtube.com/watch?v=Cz6Pe5U2Tf4

VI Ogólnopolski Konkurs Recytatorski WSD

VI Ogólnopolski Konkurs Recytatorski WSD

Już po raz szósty zapraszamy kleryków z seminarów diecezjalnych oraz zakonnych do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Wyższych Seminariów Duchownych! Konkurs odbędzie się w dniach 10-11. 05. 2019r. Jak w minionych edycjach przewidziany jest turniej recytatorski oraz turniej piosenki poetyckiej! Zgłoszenia prosimy wysyłać pocztą lub na adres e-mail: rektorat@wsdelblag.pl do 20 kwietnia br. Zapraszamy!

Regulamin konkursu oraz zasady przetwarzania danych dostępne są poniżej.

Wyższe Seminarium Duchowne
Diecezji Elbląskiej
ul. Bożego Ciała 10
82-300 Elbląg
tel. (55) 232-51-83

Imieniny Biskupa Józefa Wysockiego

Imieniny Biskupa Józefa Wysockiego

Tradycyjnie w Uroczystość Św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, gościliśmy w naszej wspólnocie J.E. Biskupa seniora Józefa Wysockiego. Ksiądz Biskup odprawił dla nas Mszę Świętą o godz. 7:00 i wygłosił homilię. Przypomniał nam jak wielką wartość ma Słowo Boże w procesie rozeznawania powołania kapłańskiego, a także samej formacji chrześcijańskiej. Wspomniał także, żeby porzucić swój egoizm i zastępować go Jezusem i jego wielką pokorą.

Po Mszy Św. odbyło się wspólne śniadanie, podczas którego seniorzy seminarium (al. Michał Semeniuk i al. Patryk Jaszkowski) złożyli Księdzu Biskupowi życzenia w imieniu całej wspólnoty. Czcigodnemu solenizantowi zaśpiewaliśmy uroczyste Plurimos annos.

Kurs lektorski

Kurs lektorski

Dziś o godzinie 9.15, uroczystą Mszą Świętą rozpoczął się kurs lektorski. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. Łukasz Golec. Ks. Łukasz mówił do zebranych ministrantów, że aby być dobrym lektorem należy żyć Słowem Bożym, pogłębiać wiedze na Jego temat i otaczać to Słowo należytym szacunkiem. Po Mszy Świętej ministranci zgromadzili się w auli, aby wysłuchać pierwszego wykładu.

Przygotowane w ramach kursu wykłady i ćwiczenia mają pomóc przyszłym lektorom w jak najlepszym wykonywaniu obowiązków wynikających z tej funkcji. W programie kursu zaplanowane zostały zajęcia z fonetyki, liturgiki czy biblistyki.

Głównym organizatorem kursu lektorskiego jest Koło Powołaniowe WSD.

fot. P. Kreczman