Przyjęcie posług lektoratu i akolitatu

Przyjęcie posług lektoratu i akolitatu

W sobotę 17 lutego w naszym Seminarium odbyła się uroczystość. Podczas Mszy świętej o godz. 10 pod przewodnictwem JE Ks. bp. dr. Józefa Wysockiego, trzech alumnów przyjęło posługę lektoratu oraz klerycy roku IV – posługę akolitatu.

W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup zaznaczył, że prawdziwy chrześcijanin może mieć tylko jeden wzór – Jezusa Chrystusa. Taka postawa może ukształtować się tylko wtedy, gdy istnieje w nas  relacja z żywym i prawdziwym Bogiem – dodał. Klerycy, którzy przyjęli posługi, zostali pouczeni o szczególnej odpowiedzialności, jaka od tego momentu na nich spoczywa – za Słowo Boże (lektorat) oraz Najświętszą Eucharystię (akolitat).

Wśród gości obecni byli księża proboszczowie alumnów oraz najbliższa rodzina i przyjaciele. Uroczystości zakończył wspólny obiad, po którym klerycy z roku III i IV wyjechali do rodzinnych parafii.

Posługę lektoratu przyjęli:

al. Patryk Jaszkowski

al. Filip Biernacki

al. Daniel Kurowski

Posługę akolitatu przyjęli:

al. Daniel Kurowski

al. Michał Semeniuk

al. Damian Winiarz

 

Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan

Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan

„Prawica Twoja wsławiła się mocą” (Wj 15, 6). Pod takim hasłem odbywał się tegoroczny Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Materiały do tegorocznego Tygodnia Modlitw zostały przygotowane przez chrześcijan z Karaibów. Od 1975 roku za przygotowanie materiałów odpowiedzialni są chrześcijanie z różnych krajów i kontynentów.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się, co roku między 18 a 25 stycznia. Warto dodać, że Tydzień Modlitw o Jedność obchodzony jest od 110 lat, a został zainicjowany przez księdza Paula Wattsona z USA. W tych dniach chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na nabożeństwach ekumenicznych, aby wspólnie modlić o pełną i widzialną jedność wszystkich wyznawców Chrystusa. W myśl gościnnej wymiany kaznodziei Słowo Boże  w trakcie nabożeństw ekumenicznych głosi zaproszony duchowny z innego Kościoła chrześcijańskiego.

W Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, 16 stycznia wprowadziła nas swoją tematyką konferencja wychowawcza, którą poprowadził dla nas Biskup Elbląski Ks. bp dr Jacek Jezierski. Temat konferencji brzmiał: „Marcin Luter. Reformacja. Ekumenizm.”. Konferencja ta przybliżyła nam postać dra Marcina Lutra, genezę Reformacji oraz ukazała nam, na czym polega i czym jest ekumenizm.

Pierwsze nabożeństwo ekumeniczne odbyło się w parafii św. Antoniego z Padwy w Mikołajkach Pomorskich, gdzie kaznodzieją był ks. Kazimierz Klaban, proboszcz parafii Dobrego Pasterza Kościoła polskokatolickiego w Elblągu.

Następnie 19 stycznia grupka kleryków brała udział w nabożeństwie w zborze „Nowe Życie” Kościoła Zielonoświątkowego w Elblągu, gdzie kazanie do zgromadzonych skierował Biskup Elbląski.

Dnia 20 stycznia część z nas uczestniczyła w nabożeństwie ekumenicznym w parafii św. Jana Chrzciciela w Szymonowie.

W niedzielę 21 stycznia braliśmy udział we Mszy świętej w intencji jedności chrześcijan w katedrze pw. św. Mikołaja, której przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Elbląski Jacek Jezierski.

Z kolei 23 stycznia w naszym Seminarium odbyły się nieszpory ekumeniczne, na które licznie przybyli przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich. Kaznodzieją był pastor Wojciech Gajewski ze zboru Chrystusa Zbawiciela Kościoła zielonoświątkowego we Fromborku. W kazaniu pastor podkreślił, że ekumenizm zrodził się w sercach ludzi i jest częścią dojrzałego chrześcijaństwa. Tradycyjnie na koniec nabożeństwa pozdrowienia przekazali duchowni różnych wyznań chrześcijańskich. Po nieszporach wszyscy razem udaliśmy się na refektarz seminaryjny na wspólny posiłek.

W święto Nawrócenia św. Pawła, 25 stycznia w parafii św. Pawła w Elblągu u ojców Franciszkanów odbyły nieszpory ekumeniczne, na których byli obecni przedstawiciele naszego seminarium. Kaznodzieją był Biskup Elbląski.

Zwieńczeniem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, 28 stycznia była Msza św. w parafii polskokatolickiej pw. Dobrego Pasterza w Elblągu. Mszy św. przewodniczył ks. Kazimierz Klaban, proboszcz parafii. Kazanie wygłosił Biskup Elbląski Jacek Jezierski.

Jak widać w tym roku pomimo trwania sesji egzaminacyjnej wzięliśmy aktywny udział w nabożeństwach ekumenicznych organizowanych w naszej diecezji. Bo o jedność chrześcijan powinien się troszczyć każdy wedle własnych sił, czy to w codziennym życiu chrześcijańskim, czy też w badaniach teologicznych i historycznych.

 

Przyrzeczenie Harcerskie

Przyrzeczenie Harcerskie

CZUWAJ !

W sobotę 27 stycznia w godzinach wieczornych nasi bracia z pierwszego roku-członkowie Kleryckiego Kręgu Harcerskiego GUTTA złożyli swoje Przyrzeczenie Harcerskie. Wszystko odbyło się w blasku ogniska obrzędowego, podczas wyprawy do Starego Pola. Nowo zaprzysiężeni druhowie to alumni: Krzysztof Gniotek, Piotr Kreczman oraz Mateusz Kaźmierczak.

Podczas ogniska odczytany był również rozkaz którym zamknięta została próba na stopień Harcerza Rzeczypospolitej dn pwd. Piotra Kanarka.

Od wczorajszego wieczoru druh Mateusz Kaźmierczak został oficjalnie nowym przewodniczącym Kręgu Starszoharcerskiego GUTTA. 

 

Prawo Harcerskie:

  1. Harcerz sumiennie spełnia swoje obowiązki wynikające z Przyrzeczenia Harcerskiego.
  2. Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy.
  3. Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim.
  4. Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza.
  5. Harcerz postępuje po rycersku.
  6. Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać.
  7. Harcerz jest karny i posłuszny rodzicom i wszystkim swoim przełożonym.
  8. Harcerz jest zawsze pogodny.
  9. Harcerz jest oszczędny i ofiarny.
  10. Harcerz pracuje nad sobą, jest czysty w myśli, mowie i uczynkach; jest wolny od nałogów.

Sesja trwa…

Sesja trwa…

I nadszedł długo wyczekiwany czas zbierania plonów….  W naszym seminarium od tygodnia trwa sesja egzaminacyjna. Przez dwa tygodnie klerycy zdają egzaminy z dyscyplin filozoficznych i teologicznych.

Studia w seminarium trwają 6 lat. W tym czasie alumni zaliczają ponad 60 różnych przedmiotów. Sesja to dla nas wszystkich trudny i ważny okres. Prosimy nie zapominajcie o nas w Waszych modlitwach.

V OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI WYŻSZYCH SEMINARIÓW DUCHOWNYCH

V OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI WYŻSZYCH SEMINARIÓW DUCHOWNYCH

Zapraszamy do udziału w

V OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE RECYTATORSKIM WYŻSZYCH SEMINARIÓW DUCHOWNYCH

Po rocznej przerwie kontynuujemy naszą propozycję konkursu recytatorskiego skierowaną do kleryków seminariów diecezjalnych i zakonnych. V Ogólnopolski Konkurs Recytatorski Wyższych Seminariów Duchownych odbędzie się w dniach 13 – 15 kwietnia 2018 roku. Na zgłoszenia oczekujemy do 26 marca br. Zapraszamy do Elbląga. 

Konkurs rozpoczyna się w piątek 13 kwietnia. Do Seminarium należy przyjechać do godziny 17.00 i zarejestrować się w sekretariacie konkursu. Na rozpoczęcie konkursu zostanie odprawiona Msza św. o godz. 17.30 w kaplicy seminaryjnej. Program oraz regulamin konkursu można pobrać z naszej strony internetowej.

Zgłoszenia prosimy nadsyłać drogą elektroniczną lub tradycyjną na adres:

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej,

ul. Bożego Ciała 10,

82-300 Elbląg

z dopiskiem „konkurs recytatorski”;

e-mail: rektorat@wsdelblag.pl 

Program V Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego 2018

Regulamin konkursu

 

Plakat V Konkursu (wersja poprawiona)-1

Gwiazdą Gali Laureatów będzie Adam Strug !!!

adam strug (Zdjęcie pochodzi ze strony: www.http://muzyka.onet.pl)

Adam Strug – „Złoty Wąż”

 

Zapraszamy na rekolekcje powołaniowe

Zapraszamy na rekolekcje powołaniowe

Spędź ferie zimowe w seminarium!

Jeśli poważnie zastanawiasz się nad swoim życiem, pytasz, szukasz czegoś więcej – to te rekolekcje są dla Ciebie!
Zapraszamy Cię, przyjedź do nas (Elbląg, ul. Bożego Ciała 10) w dniach od 03 do 07 lutego 2018.

Rekolekcje przeznaczone są dla młodzieży męskiej od 3 klasy gimnazjum.
Przywieź ze sobą:
* pytania, które chcesz zadać Bogu
* notatnik, długopis
* Pismo Święte
* Śpiwór (jak chcesz, weź także poduszkę)
* 50 zł – nie rezygnuj z tego czasu, jeśli nie jesteś w stanie pokryć kosztu rekolekcji; powiedz nam o tym

Zgłoszenia przyjmujemy do 27 stycznia 2018 r.
Wyślij zgłoszenie na adres e-mail: kolopowolaniowe@gmail.com
lub zadzwoń: (55) 232 51 83