Wypłyń na głębię !!!

Wypłyń na głębię !!!

Wypłyń na głębię! Zawierz Chrystusowi. Pokonaj słabość i zniechęcenie. I na nowo, wypłyń na głębię! (św. Jan Paweł II )
W dniach od 22 do 26 czerwca 2019r. zapraszamy serdecznie na rekolekcje powołaniowe, które odbędą się w naszym seminarium! Hasło tegorocznej edycji rekolekcji – „Wypłyń na głębię!”, ma nam przybliżyć powołanie św. Piotra, który jest obrazem człowieka słabego, a jednocześnie pełnego Ducha i łaski Bożej. Zapraszamy młodzież męską szkół średnich, którzy mają pragnienie rozeznania swojego życiowego powołania i przemyślenia własnego życia, by odważnie wkroczyć w swoją przyszłość. Na rekolekcję należy ze sobą zabrać : notatnik, długopis, Pismo Święte, śpiwór (dobrowolnie), strój sportowy oraz rzeczy osobiste. Koszt rekolekcji wynosi 50 zł, lecz jeśli ktoś ma jakiekolwiek problemy finansowe, to śmiało proszę nadsyłać pytania na adres mailowy : kolopowolaniowe@gmail.com. Jeśli masz wątpliwości, nie rozpoznajesz swojego powołania, albo boisz się wkroczyć w życie, to nie lękaj się „Wypłyń na głębię!” – Chrystus cię wprowadzi na głębokie wody, a będąc z Nim niczego lękać się nie będziesz!

Zaryzykuj dla Pana!

Zaryzykuj dla Pana!

„Nie ma większej radości niż zaryzykowanie życia dla Pana! Zwłaszcza wam, ludziom młodym, chciałbym powiedzieć: nie bądźcie głusi na wezwanie Pana! Jeśli powołuje On was na tę drogę, nie ciągnijcie wioseł w łodzi i zaufajcie Mu. Nie dajcie się zarazić strachem, który paraliżuje nas w obliczu wysokich szczytów, jakie proponuje nam Pan.”- pisze papież Franciszek w przesłaniu na tegoroczny światowy tydzień modlitw o powołania.

Czujesz, że Pan Bóg mówi do Ciebie i chce żebyś mu służył jako kapłan?

To czekamy właśnie na Ciebie Bracie!!!

Rozpoczynamy rekrutację do naszego Seminarium i zapraszamy Cię do jeszcze bliższego spotkania z naszym Panem Jezusem Chrystusem Najwyższym i wiecznym Kapłanem.

A oto spis dokumentów, jakie powinien ze sobą przywieźć kandydat:

 1. Podanie o przyjęcie do WSD DE napisane własnoręcznie,
 2. Własnoręcznie napisany życiorys,
 3. Świadectwo ukończenia szkoły średniej (oryginał),
 4. Świadectwo dojrzałości (oryginał),
 5. Świadectwo chrztu,
 6. Świadectwo bierzmowania,
 7. Opinia Księdza Proboszcza,
 8. Opinia katechety,
 9. Świadectwo zdrowia dla kandydatów na wyższe uczelnie (specjalizacja nauczycielska),
 10. Kserokopia dowodu osobistego (strona 1 i 2),
 11. Kserokopia książeczki wojskowej (strony 2-3 i 6-7),
 12. Fotografie legitymacyjne 5 sztuk o wymiarach 35 x 45 mm, na jasnym tle, zgodnie z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych,, opisane na odwrocie imieniem i nazwiskiem oraz numerem PESEL
 13. Fotografia w formie elektronicznej (format .jpg) na nośniku elektromagnetycznym,
 14. Opłata rekrutacyjna na rzecz Wydziału Teologii UWM,
 15. Wypełniony formularz podania rekrutacyjnego UWM (generowany przy internetowej rejestracji kandydata: https://irk.uwm.edu.pl/. Internetowa rejestracja kandydata jest obowiązkowa!

Z każdym z kandydatów moderatorzy WSD przeprowadzają rozmowę kwalifikacyjną w oparciu o pracę pisemną. Każdy kandydat winien wcześniej zgłosić chęć wstąpienia do Seminarium, odbyć rozmowę wstępną z rektorem WSD (kontakt: 600 131 801) i wypełnić odpowiednie formularze.

Święcenia prezbiteratu 2019

Święcenia prezbiteratu 2019

W minioną sobotę (25 maja) pięciu diakonów naszego Seminarium przyjęło sakrament święceń w stopniu prezbiteratu! Mszy Świętej i obrzędowi przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jacek Jezierski – biskup elbląski. Ksiądz Biskup podkreślił misję kapłaństwa w dzisiejszym świecie. Przypomniał, że być kapłanem w dzisiejszym świecie to wielkie wyzwanie, ale tylko dzięki Panu Bogu jesteśmy w stanie sprostać temu wyzwaniu. Wskazał za wzór postać starotestamentantalnego Melchizedeka.

Na zakończenie Mszy Świętej zostały odczytane dekrety dla neoprezbiterów. Nowi księża Diecezji Elbląskiej zostali posłani na pierwsze parafie, a są nimi:

 • Ks. Michał Budek – Parafia Niepokalanego Serca Maryi w Nowym Dworze Gdańskim
 • Ks. Piotr Chmura – Parafia Św. Mikołaja w Elblągu
 • Ks. Marcin Dopierała – Parafia Św. Rafała Kalinowskiego w Elblągu
 • Ks. Damian Sikorski – Parafia Św. Jerzego w Elblągu
 • Ks. Maksymilian Ślizień – Parafia Św. Anny w Sztumie.

Święcenia diakonatu 2019

Święcenia diakonatu 201924 maja przeżywaliśmy ważne wydarzenie w naszym corocznym kalendarium seminaryjnym. Podczas Mszy Świętej o godz. 16 Ksiądz Biskup Wojciech Skibicki wyświęcił na diakonów dwóch alumnów roku V z WSD Diecezji Elbląskiej. Są nimi: dn Daniel Kurowski i dn Michał Semeniuk. W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup podkreślał wartość świętego posługiwania jakim jest posługa diakona. Wspomniał o tym, że będą oni nieść miłosiernego Chrystusa do każdego człowieka.

Naszym braciom gratulujemy z całego serca oraz zapewniamy o naszej modlitwie.XV Festyn SLO za nami! [GALERIA]

XV Festyn SLO za nami! [GALERIA]

W sobotę (18.05.2019) w elbląskim seminarium duchownym odbył się XV Festyn Służby Liturgicznej Ołtarza. W tym wydarzeniu uczestniczyła młodzież męska z różnych parafii naszej diecezji. Przyjechały m. in. wspólnoty z Iławy, Malborka, Sztumu czy Nowego Dworu Gdańskiego. Pierwszym punktem była Msza Święta o godz. 10:00 w kościele katedralnym w Elblągu. Następnie rozpoczęliśmy festyn na terenie naszego seminarium. Początkowo pogoda nie była sprzyjająca naszemu spotkaniu. Mimo tego, młodzi mężczyźni nie rezygnowali z uczestnictwa w przygotowanych konkurencjach.  

W przeróżnych konkursach, począwszy od rzutu do celu i jazdy w taczkach na czas, po strzelanie do celu, uczestnicy zdobywali punkty (tzw. WSDczki), za które mogli wygrać wiele różnych nagród.

W ramach Festynu odbyły się również dwa turnieje. W auli seminaryjnej ministranci i lektorzy brali udział w turnieju tenisa stołowego. Poziom gry jaki zaprezentowali  zawodnicy był zdumiewający. Podczas gdy inni zbierali „WSDczki”  w konkurencjach indywidualnych, na boisku sportowym rozgrywał się turniej piłki nożnej. Spośród 9 drużyn parafialnych miał zostać wyłoniony zwycięzca. Po zaciętym boju w finale spotkały się drużyny z parafii Św. Rafała Kalinowskiego w Elblągu oraz parafia Niepokalanego Serca Maryi w Nowym Dworze Gdańskim. Regulaminowy czas gry okazał się zbyt krótki, więc została przeprowadzona dogrywka. Jednak i ten czas nie przyniósł rozstrzygnięcia turniejowego. Dopiero seria rzutów karnych wyłoniła zwycięzcę. Zdobywcą pucharu została drużyna z Elbląga! Każdej rywalizacji towarzyszyło wiele emocji.  Jednak uczestnicy zawsze zachowywali zasady gry Fair Play.

Po wyczerpujących zawodach na przybyłych ministrantów i lektorów  oraz  ich księży opiekunów czekał ciepły posiłek przygotowany w kuchni polowej i grillu. Podczas Festynu każdy mógł też skosztować regionalnych wyrobów cukierniczych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz prywatnych przedsiębiorców.

Bardzo dziękujemy za przybycie całej Służbie Liturgicznej Ołtarza oraz ich Księżom Opiekunom.  Cieszymy się, że to spotkanie było pełne radosnych chwil, których źródłem był nasz Pan, Jezus Chrystus. Wyrażamy także naszą wdzięczność w kierunku wszystkich ludzi dobrej woli, bez których wsparcia organizacja Festynu nie byłaby możliwa.

Wyniki turnieju tenisa stołowego:

 1. Patryk Graban
 2. Jarosław Konieczny
 3. Marcin Glaner

Wyniki turnieju piłki nożnej:

 1. Parafia św. Rafała Kalinowskiego w Elblągu
 2. Parafia Niepokalanego Serca Maryi w Nowym Dworze Gdańskim
 3.  Parafia bł. Doroty z Mątów w Elblągu

Zjazd rodziców 2019

Zjazd rodziców 2019

12-go maja do naszego Seminarium przyjechali nasi rodzice. Zjazd rozpoczął się Mszą Świętą o godz. 10
w katedrze elbląskiej, po Eucharystii przeszliśmy do seminarium, rodzice mieli czas na zapoznanie się ze sobą przy wspólnej kawie. W południe zjedliśmy obiad, po którym, rozpoczęła się integracja rodziców, moderatorów i kleryków – Familiada przygotowana przez alumnów roku pierwszego. Po grze w kaplicy seminaryjnej odprawiliśmy nabożeństwo majowe, zwieńczeniem dnia było wspólne grillowanie.