Adwentowy Dzień Skupienia

Adwentowy Dzień Skupienia
W sobotę, po dniu pełnym wrażeń (Spektakl mikołajkowy), o godz. 20 rozpoczęliśmy dzień skupienia. Nauki wygłosił kapłan naszej Diecezji – ks. Piotr Fiałek, duszpasterz, student KUL. ”Wierność Kościołowi – Wierność Chrystusowi” – tak brzmiał przewodni temat konferencji. W niedzielne popołudnie odbyło się nabożeństwo pokutne. Następnie była  możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.
Ten szczególny dzień zakończyła uroczysta Msza Święta o godzinie 17.
Bóg zapłać!

Podjęła decyzję w wolności

Podjęła decyzję w wolności

            We wtorkowy wieczór (04.12) w naszej wspólnocie rozpoczęliśmy obchody Odpustu Seminaryjnego ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego przygotowywała się do tego wydarzenia przez dziewięciodniowe nabożeństwo rozważając tytuły przysługujące Matce Bożej.  Modlitwy były składane w intencjach przypisanych do danego dnia nowenny.

                Na wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP została zaproszona wspólnota greckokatolicka z Elbląga i Pasłęka. Wspólnie modliliśmy się Nieszporami w rycie wschodnim, którym przewodził ks. Mitrat Andrzej Soroka oraz ks. Igor Hubacz. Psalmy w języku ukraińskim wykonywał chór złożony z członków greckokatolickiej parafii. Podczas Uroczystej liturgii ku czci Bogarodzicy, zostały pobłogosławione chleb i wino. Każdy uczestnik liturgii mógł je spożyć po przyjęciu namaszczenia oliwą i ucałowaniu krzyża.

                Następnego dnia, w środę, wraz z zaproszonymi gośćmi modliliśmy się Akatystem ku czci Matki Bożej. Podniosłe śpiewy wykonał chór seminaryjny. Swoją obecnością zaszczycili nas tegoroczni neoprezbiterzy.

                O godzinie 18 odbył się wykład w ramach Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Tegorocznym mówcą był ks. Dr hab. Marek Karczewski, który wygłosił wykład pt. „Hermeneutyka biblijna Ojca Świętego Franciszka w adhortacji apostolskiej Gaudete et exsultate.” Następnie prowadzący spotkanie, ks dr Krzysztof Kaoka, zachęcił alumnów i przybyłych profesorów WSD do zadawania pytań oraz dyskusji w kwestiach poruszonych w wykładzie.

                Kulminacyjnym punktem obchodów Odpustu Seminaryjnego była Msza Święta. Przewodniczył jej Jego Ekscelencja ks. bp dr Jacek Jezierski, biskup elbląski. W wygłoszonej homilii ks. Biskup odniósł się do tajemnicy Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. – Aby pojąć tą tajemnicę trzeba mieć szerokie spojrzenie. W refleksji na ww. temat ksiądz biskup dodał, że Pan Bóg na przestrzeni dziejów podjął zadanie pomocy człowiekowi, aby ten mógł osiągnąć zbawienie. Dodał, że jednym z przejawów Bożego zamysłu wobec człowieka jest postać Maryi. – Bóg wybrał Maryję i dał jej konkretne zadanie. Potraktował Ją podmiotowo, a ona będąc Bożym stworzeniem, decyzję o przyjęciu woli Bożej podjęła w całkowitej wolności. – kontynuował. Bóg wiedział, że Maryja nie odrzuci tego wyzwania i podejmie je – zakończył biskup.

Oprawę muzyczną uroczystej Mszy świętej zapewnił seminaryjny pod kierownictwem ks. dra Piotra Towarka.

Zwieńczeniem uroczystości odpustowych była wspólna kolacja alumnów i moderatorów WSD oraz zaproszonych gości.

Być wiernym prawdzie

Być wiernym prawdzie

„Prawda w czasach nieprawdy – wiara w czasach niewiary”  – pod takim hasłem zostało zorganizowane jedno z najciekawszych wydarzeń ostatnich dni dla Wyższego Seminarium Duchownego, jak i miasta Elbląga. W sobotę 24 listopada o godz. 19:30 w Auli im. bł. ks. Władysława Demskiego odbyło się spotkanie z wybitnym polskim reżyserem Krzysztofem Zanussim. Motywem przewodnim była kwestia polskiej i światowej kultury oraz nurtów, które w niej przeważają od kilku dekad.

Reżyser zwrócił uwagę na wszechobecne, niepokojące zjawisko w społeczeństwie. Jest nim mianowicie przyzwolenie na stosowanie kłamstw czy półprawd. Odniósł się do przeszłości, argumentując, że dawniej  takie techniki były surowo karane. Słowo miało swoją wartość – podsumował pan Krzysztof.

Mistrz sztuki filmowej ukazał też oryginalne spojrzenie na sprawę świętości.  Stwierdził, że święci to ciekawi ludzie. Banalni ludzie – to opis XIX – wiecznych hagiografii, opisujących nieszczęsne „lebiody”, które są takie niby słodkie, i to są tak nieprawdziwe opowieści, że ja w to nie wierzę – dodał reżyser. Takich ludzi nie ma. Święci są na ogół bardzo dramatyczni, jak święty Augustyn, z którym „na jednej klatce nie chciałbym mieszkać, bo myślę że robiłby awantury”. Pan Zanussi wytłumaczył, że tak jest przy duszach nieokiełznanych, ale dlatego jego wiara była potem szalenie gorąca, bo takie „lebiody” świętymi nie zostają.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Wyższe Seminarium Duchowne w Elblągu, przy współpracy z Warmińsko-Mazurską Biblioteką Pedagogiczną i Elbląskim Towarzystwem Kulturalnym.  Główną prowadzącą była Grażyna Słomka – dziennikarz, filmoznawca.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

Dzięki uprzejmości red. Gość Elbląski

[Zaproszenie] Prawda w czasach nieprawdy, wiara w czasach niewiary

[Zaproszenie] Prawda w czasach nieprawdy, wiara w czasach niewiary

Gość Wieczoru – Krzysztof Zanussi  – polski reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, producent filmowy, publicysta, pedagog oraz filozof. Zanim trafił do łódzkiej Filmówki został absolwentem  Uniwersytetu Warszawskiego gdzie ukończył fizykę a następnie  filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Równocześnie działał w amatorskim ruchu filmowym. W swoim kinowym debiucie („Struktura kryształu”) dał się poznać jako autor filmów naznaczonych osobistym kontekstem, racjonalista ale i metafizyk.  W latach 70. powstają takie  filmy jak genialny „Za ścianą”, „Iluminacja” i wreszcie „Barwy ochronne” – sztandarowe dzieło nurtu kina moralnego niepokoju. W tym czasie (lata 80.)  powstają również koprodukcje zagraniczne Zanussiego. Wielkim sukcesem był film „Rok spokojnego słońca” nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji. Dla polskiego widza stara się powrócić do kameralnej poetyki i tak powstaje. „Stan posiadania”. Pod koniec XX wieku powstają  takie filmy jak m.in.  „Cwał”, „Życie za życie”, ”Brat naszego Boga”, „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”, „Persona non grata” czy „Rewizyta”. Wykładowca na Uniwersytecie Śląskim, a także na wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1980  kierownik artystyczny zespołu, a następnie dyrektor Studia Filmowego „Tor”. W latach 1971–1983 był wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a od 1987 członkiem Komitetu Kinematografii. Jest autorem kilku książek (teoria filmu, scenariusze filmowe, felietony, wspomnienia). Publikował też w miesięczniku psychologicznym „Charaktery”. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Krzysztof Zanussi ma w swoim bogatym dorobku artystycznym wiele nagród, m.in. Złoty Lew św. Marka za film Rok spokojnego słońca na MFF w Wenecji (1984 r.) a rak później nominacja za ten sam film do „Złotego Globu”; nagroda „Lumière” przyznawana przez Włoskie Stowarzyszenie Autorów Teatralnych i Filmowych za całokształt twórczości w dziedzinie filmowej (1987), Nagroda Specjalna Jury na festiwalu filmowym w Tokio za film „Cwał” (1996 r.); rok 2002 przyniósł nagrodę za całokształt twórczości na 29. Festiwalu Premii Internazionali  E. Flaiano w Pesarze we Włoszech oraz nagrodę za całokształt twórczości na 19. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Jerozolimie.

Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Orderem Księcia Jarosława Mądrego V Stopnia (Ukraina), Komandor Orderu Sztuki i Literatury (Francja)

Z kim spotkamy się 24 listopada 2018 r. (godz. 19.30)  – z reżyserem?, scenarzystą?, felietonistą?, filozofem? – spotkamy się z Krzysztofem Zanussim, który łączy wszystkie te elementy.

Beznazwy-1-1300(1)

Polska Niepodległa 1918-2018

Polska Niepodległa 1918-2018

Zapraszamy do wspólnotowego dziękczynienia w 100. rocznicę odzyskania niepodległości we wszystkich kościołach diecezji elbląskiej.

Mszy św. w katedrze św. Mikołaja w Elblagu w dniu 11 listopada br. o godz. 10.00 przewodniczyć będzie Ksiądz Biskup Jacek Jezierski – Biskup Elbląski. Śpiewajmy razem: Te Deum laudamus – Ciebie Boga wysławiamy!

ks. pt

Żyć powołaniem

Żyć powołaniem

Od piątkowego popołudnia do sobotniego obiadu (9/10.11.18r.) przeżywaliśmy pierwszy w tym roku akademickim dzień skupienia. Nauki wygłosił profesor naszego seminarium, ks. Marek Piedziewicz, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Tematem przewodnim konferencji była kwestia powołania. Ksiądz rekolekcjonista pragnął przybliżyć drogi rozeznania powołania oraz jego rozwoju. Ks. Piedziewicz zwrócił też uwagę na pokusy, które kandydat do kapłaństwa, jak i ksiądz musi przezwyciężać.

W planie dnia ujęty został także sakrament pokuty i pojednania.