Biskup z naszej ziemi

Biskup z naszej ziemi

Ks. kan. dr Wojciech Skibicki, absolwent naszego seminarium, w dniu 14 lutego 2019 r., został ustanowiony przez Ojca Świętego Franciszka biskupem pomocniczym diecezji elbląskiej! Biskup Nominat to wieloletni wykładowca liturgiki, a w latach 2004-2016 wicerektor w naszej wspólnocie.

Decyzja Ojca Świętego to historyczny moment w dziejach diecezji elbląskiej oraz naszego seminarium. Więcej: TUTAJ! 

Wspólnota seminaryjna – moderatorzy, profesorowie, alumni oraz pracownicy uczelni – gratulują i życzą Księdzu Biskupowi Nominatowi prowadzenia przez Ducha Świętego oraz opieki Najświętszej Maryi Panny na czas tej pięknej i odpowiedzialnej posługi. Niech św. Wojciech wyprasza potrzebne łaski w codziennej służbie w naszej diecezji! O Księdzu Biskupie Nominacie pamiętamy w naszych modlitwach! 

qw12

Dążyć do jedności [GALERIA]

Dążyć do jedności [GALERIA]

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, tak jak każdego roku, w naszym Seminarium odbyły się Nieszpory Ekumeniczne. Spotkanie odbyło się w miniony wtorek. Wśród uczestników modlitw obecni byli przedstawiciele wielu Kościołów chrześcijańskich. Homilię wygłosił ks. Marek Antonowicz z Kościoła prawosławnego, w której poruszył temat ludzkiego ubóstwa. Na koniec Nieszporów, przedstawiciele Kościołów jednogłośnie wyrazili wdzięczność i radość z trwających od ok. 20 lat spotkań, dzięki którym stajemy się sobie bliżsi. Po modlitwach wszyscy razem spotkaliśmy się w refektarzu, aby spożyć wspólny posiłek.

Kolędowanie u Sióstr Klarysek

Kolędowanie u Sióstr Klarysek

W ostatni piątek, po raz kolejny, odbyło się wspólne kolędowanie u Sióstr Klarysek! Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze. Poza śpiewaniem kolęd był też czas na rozmowy. Dzięki temu mogliśmy bliżej poznać charyzmat, jakim siostry żyją na co dzień.  Jesteśmy wdzięczni za modlitwę, którą nas otaczają każdego dnia!

Więcej o siostrach Klaryskach:  http://www.elblag.klaryski.org

 

Zapraszamy na Rekolekcje Powołaniowe!

Zapraszamy na Rekolekcje Powołaniowe!

W dniach od 2 do 6 lutego 2019r. zapraszamy serdecznie na rekolekcje powołaniowe, które odbędą się w naszym seminarium! Hasło tegorocznej edycji rekolekcji – „Wyrusz w drogę!”, ma nas wprowadzić w podróż za Jezusem, który naucza i przygotowuje nas do odważnego i świadomego życia według zasad Ewangelii. Zapraszamy młodzież płci męskiej, która ma pragnienie rozeznania swojego życiowego powołania i przemyślenia własnego życia, by odważnie wkroczyć w swoją przyszłość. Na rekolekcję należy ze sobą zabrać : notatnik, długopis, Pismo Święte, śpiwór (doborowolnie), strój sportowy oraz rzeczy osobiste. Koszt rekolekcji wynosi 50 zł, lecz jeśli ktoś ma jakiekolwiek problemy finansowe, to śmiało proszę nadsyłać pytania na adres mailowy : kolopowolaniowe@gmail.com.

Jeśli chcesz polepszyć swoją relację z Bogiem, podjąć jakąś ważną dla ciebie decyzję, a może odkryć swoje powołanie, to „Wyrusz w drogę!” – Pan Bóg czeka na ciebie, by wskazać ci twoją życiową drogę!

Prezes Koła Powołaniowego WSD DE

kl. Szymon Żugaj

Untitled-1-11000

Wigilia seminaryjna [GALERIA]

Wigilia seminaryjna [GALERIA]

W sobotni wieczór (22 grudnia) w naszym Seminarium odbyła się wigilijna wieczerza.

W czasie radosnego świętowania swoją obecnością zaszczycili nas Ksiądz Biskup Jacek Jezierski, Ksiądz Biskup Józef Wysocki, księża profesorowie oraz pracownicy świeccy WSD DE.  Wspólnotę stołu dzielili z nami także mężczyźni z Ukrainy, którzy przebywali w tym czasie w naszym Seminarium. Spotkanie od modlitwy i życzeń rozpoczął Ksiądz Rektor Sławomir Małkowski. Poza wspólnym kolędowaniem i dzieleniem opłatkiem, alumni roku pierwszego przygotowali pełne radości oraz niosące przesłanie jasełka. Nazajutrz rano wszyscy wyruszyliśmy do rodzinnych domów, aby świętować Narodzenie naszego Zbawiciela.

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia

„Naród kroczący w ciemnościach
ujrzał światłość wielką;
nad mieszkańcami kraju mroków…
Albowiem Dziecię nam się narodziło,
Syn został nam dany,
na Jego barkach spoczęła władza.”

(Księga Izajasza 9, 1a. 5)

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia, wielu bożych łask oraz radości ze spotkania przy stole – życzy wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu!