V Ogólnopolski Konkurs Recytatorski Wy¿szych Seminariów Duchownych – koncert

W dniach od 13 do 14 kwietnia br. w naszym seminarium odbyła się V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego i Poezji Śpiewanej Wyższych Seminariów Duchownych. Z tej okazji przybyli do nas klerycy z całej Polski: z Siedlec, Poznania, Katowic, Pelplina, Gdańska, Warszawy, Kalisza oraz Krakowa. Nie zabrakło również przedstawicieli z naszego elbląskiego seminarium. Konkurs podzielony został na dwie kategorie: Turniej Recytatorski oraz Turniej Piosenki Poetyckiej. Oprócz zmagań z recytacją i śpiewem, uczestnicy mieli okazję zwiedzić miasto Elbląg, a także zapoznać się ze zwyczajami i tradycjami panującymi w naszej diecezji. W Turnieju Recytatorskim wzięło udział dwunastu uczestników, natomiast w Turnieju Poezji Śpiewanej wystąpiło pięciu solistów i jeden zespół. Ogłoszenie wyników nastąpiło w sobotę podczas uroczystej gali, na której wyróżnione osoby zaprezentowały swoją twórczość. Gościem specjalnym był pan Adam Strug – polski śpiewak i instrumentalista, etnomuzykolog, poeta, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, scenarzysta filmów dokumentalnych; lider muzycznej kompanii wykonującej jego autorskie piosenki; pomysłodawca zespołu śpiewaczego „Monodia Polska”, praktykującego polskie pieśni przekazywane w tradycji ustnej. Wykonał dla nas kilka pieśni ze Śpiewnika Pelplińskiego. Przybliżył nam tradycje śpiewacze pochodzące z wielu regionów naszego kraju.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za pozytywną odpowiedź na nasze zaproszenie i liczymy, że w przyszłym roku wystąpi jeszcze więcej tych, którzy słowem recytowanym czy śpiewanym poruszą nasze serca.

Oto nazwiska zwycięzców V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego i Poezji Śpiewanej Wyższych Seminariów Duchownych:

Turniej Recytatorski:

I miejsce – Kamil Szmidtka – Wyższe Seminarium Duchowne w Gdańsku

II miejsce – Paweł Piotr Mosiński – Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie

III miejsce – Paweł Kazlowski – Wyższe Seminarium Duchowne Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie

Turniej Poezji Śpiewanej:

I miejsce – Mateusz Kolasa – Wyższe Seminarium Duchowne w Siedlcach oraz
Mateusz Rzepka – Wyższe Seminarium Duchowne w Katowicach

II – miejsce – Robert Józef Bielau – Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie

Jury wyróżniło także Doriana Figołuszka z Wyższego Seminarium Duchownego w Katowicach za akompaniament i aranżację oraz Dominika Fiszka-Borzyszkowskiego z Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie za grę na gitarze.

Jeszcze raz wszystkim gratulujemy talentów i liczymy na spotkanie za rok.