Totus tuus… – misterium muzyczne – powstający spektakl, nazwany w podtytule “muzycznym misterium” odwołuje się do wielowiekowej chrześcijańskiej tradycji hymnografii, poświęconej Maryi; twórców interesuje nie tyle ścisły wykład mariologii, co raczej recepcja życia Maryi, ludzkiej matki Boga. Pojawiające się w spektaklu wątki biograficzne z życia Jana Pawła II, biografii tyleż zobowiązującej moralnie (sylwetka wybitnego człowieka), co wyrastającej z szerzej pojętego tła historyczno – społecznego, mają uwypuklić proces dojrzewania Wojtyły do wypowiedzenia w myśl nabożeństwa św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, słów zawierzenia Matce Boga: Totus Tuus (Cały Twój).

W spektaklu zaakcentowane zostały tragiczne, przełomowe wydarzenia z życia narodu, w których przyszło uczestniczyć, a następnie kreować Karolowi Wojtyle, zastanawiając się jak “pobożność maryjna”, szczególnie kultywowana w Polsce, kształtowała (kształtuje) nasze społeczeństwo. W przyjętych przez Wojtyłę słowach Totus Tuus realizuje się niezłomny model wychowania człowieka do wartości, nieobojętnego na losy Ojczyzny, stawiającego sobie najwyższe wymagania moralne (“wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali” – z nauczania papieskiego Jana Pawła II).

W powyższym spektaklu mieliśmy swój mały udział, gdyż pojawiają się w nim fragmenty starogreckiego hymnu maryjnego Akatyst ku czci Bogurodzicy, w wykonaniu Chóru Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu, przygotowanego przez muzykologa Ks. dr Piotra Towarka. Jest to dla naszego chóru wielkie wyróżnienie i docenienie naszej pracy. 

Zachęcamy do obejrzenia całości spektaklu, który z racji udziału w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci” został udostępniony w serwisie YouTube.com. Poniżej prezentujemy również same utwory.

 

 

Aranżacja:

Jacek Dzwonowski

Marcin Dzwonowski

 

Muzyka w wykonaniu:

Tadeusz Stasik – skrzypce (prym)

Jacek Dzwonowski – skrzypce

Marcin Dzwonowski – instrumenty klawiszowe

Mateusz Gremlowski – bas

Soliści i Chór:

ks. dr Piotr Towarek – dyrygent – prowadzenie i wezwania

Jarosław Łukaszewski – wezwania

Jacek Białek

Piotr Chmura

Robert Dłuszczakowski

Piotr Manarek

Mateusz Łuszczykiewicz

Piotr Makowski

Marcin Marciniak

dn Sławomir Milde

Marek Sadłocha

Arkadziusz Szarszewski

Maksymilian Ślizień

Michał Wiktorko

Sylwester Żbikowski