„Prawda w czasach nieprawdy – wiara w czasach niewiary”  – pod takim hasłem zostało zorganizowane jedno z najciekawszych wydarzeń ostatnich dni dla Wyższego Seminarium Duchownego, jak i miasta Elbląga. W sobotę 24 listopada o godz. 19:30 w Auli im. bł. ks. Władysława Demskiego odbyło się spotkanie z wybitnym polskim reżyserem Krzysztofem Zanussim. Motywem przewodnim była kwestia polskiej i światowej kultury oraz nurtów, które w niej przeważają od kilku dekad.

Reżyser zwrócił uwagę na wszechobecne, niepokojące zjawisko w społeczeństwie. Jest nim mianowicie przyzwolenie na stosowanie kłamstw czy półprawd. Odniósł się do przeszłości, argumentując, że dawniej  takie techniki były surowo karane. Słowo miało swoją wartość – podsumował pan Krzysztof.

Mistrz sztuki filmowej ukazał też oryginalne spojrzenie na sprawę świętości.  Stwierdził, że święci to ciekawi ludzie. Banalni ludzie – to opis XIX – wiecznych hagiografii, opisujących nieszczęsne „lebiody”, które są takie niby słodkie, i to są tak nieprawdziwe opowieści, że ja w to nie wierzę – dodał reżyser. Takich ludzi nie ma. Święci są na ogół bardzo dramatyczni, jak święty Augustyn, z którym „na jednej klatce nie chciałbym mieszkać, bo myślę że robiłby awantury”. Pan Zanussi wytłumaczył, że tak jest przy duszach nieokiełznanych, ale dlatego jego wiara była potem szalenie gorąca, bo takie „lebiody” świętymi nie zostają.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Wyższe Seminarium Duchowne w Elblągu, przy współpracy z Warmińsko-Mazurską Biblioteką Pedagogiczną i Elbląskim Towarzystwem Kulturalnym.  Główną prowadzącą była Grażyna Słomka – dziennikarz, filmoznawca.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

Dzięki uprzejmości red. Gość Elbląski