Categories: Bez kategorii

[Zaproszenie] Prawda w czasach nieprawdy, wiara w czasach niewiary

Gość Wieczoru – Krzysztof Zanussi  – polski reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, producent filmowy, publicysta, pedagog oraz filozof. Zanim trafił do łódzkiej Filmówki został absolwentem  Uniwersytetu Warszawskiego gdzie ukończył fizykę a następnie  filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Równocześnie działał w amatorskim ruchu filmowym. W swoim kinowym debiucie („Struktura kryształu”) dał się poznać jako autor filmów naznaczonych osobistym kontekstem, racjonalista ale i metafizyk.  W latach 70. powstają takie  filmy jak genialny „Za ścianą”, „Iluminacja” i wreszcie „Barwy ochronne” – sztandarowe dzieło nurtu kina moralnego niepokoju. W tym czasie (lata 80.)  powstają również koprodukcje zagraniczne Zanussiego. Wielkim sukcesem był film „Rok spokojnego słońca” nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji. Dla polskiego widza stara się powrócić do kameralnej poetyki i tak powstaje. „Stan posiadania”. Pod koniec XX wieku powstają  takie filmy jak m.in.  „Cwał”, „Życie za życie”, ”Brat naszego Boga”, „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”, „Persona non grata” czy „Rewizyta”. Wykładowca na Uniwersytecie Śląskim, a także na wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1980  kierownik artystyczny zespołu, a następnie dyrektor Studia Filmowego „Tor”. W latach 1971–1983 był wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a od 1987 członkiem Komitetu Kinematografii. Jest autorem kilku książek (teoria filmu, scenariusze filmowe, felietony, wspomnienia). Publikował też w miesięczniku psychologicznym „Charaktery”. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Krzysztof Zanussi ma w swoim bogatym dorobku artystycznym wiele nagród, m.in. Złoty Lew św. Marka za film Rok spokojnego słońca na MFF w Wenecji (1984 r.) a rak później nominacja za ten sam film do „Złotego Globu”; nagroda „Lumière” przyznawana przez Włoskie Stowarzyszenie Autorów Teatralnych i Filmowych za całokształt twórczości w dziedzinie filmowej (1987), Nagroda Specjalna Jury na festiwalu filmowym w Tokio za film „Cwał” (1996 r.); rok 2002 przyniósł nagrodę za całokształt twórczości na 29. Festiwalu Premii Internazionali  E. Flaiano w Pesarze we Włoszech oraz nagrodę za całokształt twórczości na 19. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Jerozolimie.

Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Orderem Księcia Jarosława Mądrego V Stopnia (Ukraina), Komandor Orderu Sztuki i Literatury (Francja)

Z kim spotkamy się 24 listopada 2018 r. (godz. 19.30)  – z reżyserem?, scenarzystą?, felietonistą?, filozofem? – spotkamy się z Krzysztofem Zanussim, który łączy wszystkie te elementy.

Beznazwy-1-1300(1)