Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej zaprasza do udziału w Orszaku Trzech Króli, który rozpocznie się 6 stycznia 2015 r. o godz. 13.00 na Placu Jagiellończyka. Zakończenie zaplanowane jest ok. godz. 15.00 przy Katedrze Św. Mikołaja.
Czym jest Orszak Trzech Króli
Orszak Trzech Króli jest bezpośrednim nawiązaniem do tradycji wystawiania jasełek ulicznych. Jednocześnie przenosi on wydarzenia sprzed tysięcy lat we współczesność – po to, by ta najważniejsza historia w dziejach świata mogła być opowiadana wciąż na nowo. Dlatego w Orszaku wątki tradycyjne łączą się z najbardziej aktualnymi, by pokazać, że zdarzenia sprzed 2 000 lat wciąż mają znaczenie dla współczesnego człowieka. Orszak prowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążają na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowią setki dzieci ubranych w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Towarzyszą im góralskie kapele, żywe zwierzęta. Podążają za nimi mieszkańcy miasta – w kolorowych koronach na głowie, śpiewający kolędy. Kulminacyjnym momentem jest pokłonienie się Małemu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie, a później wspólne kolędowanie. Orszak przypominać ma o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej i zachęcać przede wszystkim do wspólnego i radosnego przeżywania Święta Trzech Króli. Nawiązuje do wielobarwnych i rozśpiewanych pochodów kolędników głoszących dobrą i radosną nowinę o narodzeniu Dzieciątka Jezus. Orszak ma również wymiar ewangelizacyjny oraz charytatywny.
Orszak Trzech Króli jest inicjatywą lokalną i oddolną. Organizują go zwykli ludzie – rodziny, młodzież, dzieci. W wielu miejscowościach Orszak Trzech Króli jest początkiem lokalnej współpracy, która kontynuowana jest cały rok do różnorakich działań na rzecz wspólnoty.
Trasa przemarszu:
Plac Jagiellończyka – ul. Teatralna – Kościół pw. Bożego Ciała – ul. Robotnicza – ul. Królewiecka – ul. Stoczniowa – ul. Stary Rynek – Katedra Św. Mikołaja. Orszak poprowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Pojadą oni na wierzchowcach, przystrojeni w bogate szaty i stosowne nakrycia głowy. Ich świtę stanowić będą dzieci ubrane w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. (Kolorowe pelerynki będą rozdawane na placu). Za nimi podążą mieszkańcy miasta w kolorowych koronach na głowie (korony także będą rozdawane na Placu Jagiellończyka przed wyruszeniem pochodu) W trakcie pochodu będzie można obejrzeć scenki rodzajowe, m.in. „Spotkanie u Króla Heroda” i „Wizyta w gospodzie” oraz wziąć udział w „Bitwie dobra ze złem”.