Patronką wspólnoty naszego Seminarium jest Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta. 8 grudnia świętowaliśmy odpust ku Jej czci. Punktem kulminacyjnym naszego święta była suma odpustowa pod przewodnictwem Biskupa Elbląskiego – ks. bp. dr. Jacka Jezierskiego, a także liturgia Akatystu ku czci Bogurodzicy.
Uroczystości patronalne zaczęliśmy świętować już poniedziałkowego wieczoru. 7 grudnia o godz. 20.00 Liturgii Godzin przewodniczył ks. prałat kan. mgr lic. Walenty Szymański, Wikariusz Generalny Diecezji Elbląskiej i proboszcz parafii p.w. św. Wojciecha w Elblągu. Ksiądz prałat w kazaniu dzielił się swoim osobistym doświadczeniem kapłaństwa. Mogliśmy usłyszeć świadectwo życia, które mimo licznych obowiązków pozostało wierne Bogu dzięki modlitwie i pracy na rzecz innych osób. Ksiądz Szymański wskazywał na nieocenioną wartość kapłańskich przyjaźni, które chronią przed trudnościami i nie pozwalają na osamotnienie. „Kapłaństwo to coś najpiękniejszego, co może przydarzyć się człowiekowi w życiu. Kapłaństwo to największy znak zaufania Boga człowiekowi” – mówił. Zauważył także, że powołanie kapłańskie wychowuje do odpowiedzialności, gdyż w bardzo młodym wieku powierza się nowowyświęcanym księżom wielkie zadanie, które by dobrze wypełnić konieczne jest życie Chrystusem, życie Eucharystią i sakramentem pokuty i pojednania.
Dzień uroczystości- 8 grudnia, rozpoczęliśmy od jutrzni pod przewodnictwem Księdza Rektora – ks. kan. dr Grzegorza Puchalskiego. Po wspólnej modlitwie brewiarzowej i medytacji udaliśmy się na śniadanie, po którym wzięliśmy udział w loterii fantowej zorganizowanej przez Kleryckie Koło Caritas przy Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Elbląskiej. Mogliśmy poprzez zakup fantów wesprzeć dzieła charytatywne prowadzone przez nasze Koło. W tym miejscu dziękujemy wszystkim Księżom naszej diecezji, którzy ofiarowali różne przedmioty na naszą loterię.
Tradycją seminaryjnych odpustów jest także wykład prezentowany przez zapraszanych gości. W tym roku mieliśmy przyjemność wysłuchać pani profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie dr hab. Moniki Przybysz. Pani profesor przedłożyła temat: „Media społecznościowe w Kościele”. Jest to szczególnie aktualne zagadnienie. Wielu duchownych, a także wielu spośród nas korzysta z Facebooka, Twittera i innych mediów społecznościowych. Ufamy, że prelekcja, dzięki konkretnym wskazówkom i przykładom, zaowocuje w przyszłości lepszym wykorzystaniem tych współczesnych narzędzi komunikacji do ewangelizacji. Po wysłuchaniu wystąpienia pani prof. Przybysz udaliśmy się na obiad.
O godz. 15.00 rozpoczęła się celebracja Liturgii Akatystu ku czci Bogurodzicy. Jest to starożytny hymn liturgiczny, którego treści są skoncentrowane na obecności Maryi w tajemnicy Wcielenia i Kościoła. Taka forma modlitwy jest szczególnie rozpopularyzowana w Kościołach Wschodnich, cechuje ją piękny śpiew opowiadający historię Wcielenia a także liczne okadzenia Ikony Matki Bożej. Dzięki naszej seminaryjnej tradycji co roku możemy także i w naszej Wspólnocie przeżywać tę niezwykłą liturgię. Akatystowi przewodniczył senior alumnów – dn Marcin Marciniak. Po uroczystym odśpiewaniu przez seminaryjny chór 24 strof hymnu każdy mógł oddać hołd Maryi poprzez ucałowanie ikony z Jej wizerunkiem.
W tym dniu uroczystej Eucharystii o godz. 17.00 przewodniczył Biskup Elbląski – ks. bp dr Jacek Jezierski; wokół ołtarza zgromadzili się także Księża przełożeni elbląskiego seminarium, wykładowcy, proboszczowie elbląskich parafii. Ksiądz biskup w kazaniu mówił o teologii uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny: „Pan Bóg zachował Ją od grzechu pierworodnego, od skażenia pierworodną winą, gdyż miał wobec Niej swój plan, swój zamysł, który Ona później zaakceptowała i podjęła. Od początku, od pierwszej chwili swojego istnienia Najświętsza Maryja Panna była w stanie łaski i przyjaźni z Bogiem. Jest to sytuacja wyjątkowa i unikalna” – mówił Ksiądz Biskup w kazaniu. Wskazał także na wartość Maryi w życiu naszej Wspólnoty. Przypomniał także o 50. rocznicy zakończenia Soboru Watykańskiego II, najważniejszego wewnątrzkościelnego wydarzenia XX wieku. Nawiązał także do rozpoczynającego się dziś Nadzwyczajnego Roku Jubileuszu Bożego Miłosierdzia, który na kilka godzin przed naszą sumą odpustową zainaugurował papież Franciszek. Liturgie uświetnił śpiew seminaryjnego chóru przygotowywanego przez ks. dr. Piotra Towarka, a także uroczysta asysta. Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Rektor – ks. kan. dr Grzegorz Puchalski odnowił przed ikoną Matki Bożej Akt Zawierzenia Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Następnie Ksiądz Biskup udzielił błogosławieństwa i udaliśmy się na wspólną kolację w refektarzu seminaryjnym.
Podczas kolacji w obecności Wspólnoty seminaryjnej i zaproszonych gości Ksiądz Rektor podziękował ks. mgr. lic. Ryszardowi Półtorakowi za ponad dziesięcioletnią posługę ojca duchownego w naszym seminarium. Ks. Półtorak od 1 grudnia został mianowany proboszczem parafii p.w. Trójcy Świętej w Elblągu, a funkcję ojca duchownego od tego dnia pełni ks. dr Marcin Pinkiewicz. Świętowanie zakończyła charytatywna licytacja przeprowadzona przez Kleryckie Koło Caritas.
no images were found