Categories: Bez kategorii

Uroczysta Inauguracja Zamiejscowego Wydziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Elblągu

Dnia 26 kwietnia br. o godz. 11:00 odbyła się uroczysta inauguracja zamiejscowego wydziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Elblągu. Ks. dr Krzysztof Kaoka, organizator tego wydarzenia, powitał wszystkich przybyłych gości, wśród których znaleźli się m. in.: Ksiądz Biskup Elbląski dr Jacek Jezierski, prezes PTT – ks. prof. dr hab. Kazimierz Panuś oraz wykładowcy WSD DE wraz z alumnami.

Polskie Towarzystwo Teologiczne, powołane 23 lutego 1924 r., ma charakter osobowości prawnej o zasięgu ogólnopolskim. Jak mówił prof. Panuś, organizacja ta podejmuje nowe inicjatywy i stara się służyć wiekuistej prawdzie. Członkowie stowarzyszenia starają się odpowiedzieć na kluczowe pytania egzystencjalne, na które nie odpowiadają nauki szczegółowe. Do takich pytań można zaliczyć chociażby nurtujące ludzi pytanie o sens życia i cierpienia.

Kolejnym punktem programu był wykład ks. dra Sławomira Małkowskiego, założyciela i koordynatora Specjalistycznej Poradni Rodzinnej przy Caritas Diecezjalnym w Elblągu oraz wykładowcy akademickiego filozofii i etyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu, n.t. konsekwencji błędu antropologicznego w duszpasterstwie i wychowaniu. Swoje wystąpienie zaczął od stwierdzenia, że człowiek jest bytem paradoksalnym. Pytanie kim jest, towarzyszy człowiekowi od zawsze i jest stale obecne w dyskusji teologiczno – filozoficznej. Kapłan wspomniał na Boecjusza, który stwierdził, że człowiek jest jednością duszy i ciała i tylko w ten sposób może się zbawić. We współczesnej nauce nastąpiło rozbicie jedności ciała, ducha i duszy. Początek takiemu myśleniu dał przełom kartezjański.

Specjalista wskazując miejsca takie jak nauka, etyka, sztuka i religia, w których to najbardziej widoczny jest błąd antropologiczny, skupił się na błędzie antropologicznym w religii. Stwierdził, że polega on na negowaniu faktu człowieka do transcendecji. Powoduje to złe podejście do teologii ciała. Wskazał również na problem współczesnego człowieka, jakim jest samotność. Lekiem na tą dolegliwość jest religia.

Na koniec, duchowny wnioskował o dopracowanie teologii świadectwa. Stwierdził, że na chwilę obecną brak jest nauczania o człowieku jako całości (duch, dusza i ciało).

Po wykładzie miała miejsce dyskusja panelowa, po której nastąpiło uroczyste zakończenie spotkania.

no images were found