Categories: Bez kategorii

XI KONFERENCJA NAUKOWA

12 maja w naszym seminarium odbyła się już jedenasta Międzyuczelniana Konferencja Naukowa, która co roku jest organizowana w innej uczelni wyższej naszego miasta, a nosiła tytuł: „Tożsamość
młodzieży” – inspiracje Jana Pawła II dla współczesności.

Spotkanie otworzył ks. biskup Jacek Jezierski – biskup elbląski, który zwrócił uwagę na aktualność myśli naszego wielkiego rodaka i jego propozycjedla współczesnej młodzieży. Potem nastąpił blok konferencji, który poprowadził ks. dr hab. Stefan Ewertowski, prof. UWM. Jako pierwszy wystąpił ks. prof. dr hab. Jan Kochel z Uniwersytetu Opolskiego, który podjął refleksję nad piękną miłością. Kierował on naszą uwagę na najnowszy dokument papieża Franciszka: „Amoris letitia”, w którym to ojciec święty zachęca aby wychować do miłości. Następnie swoją prelekcję przedstawił Pan prof. dr hab. Mieczysław Plopa z Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. Zaprezentował interesujące wyniki badań ankietowych i ich interpretację, wskazując, że związki partnerskie destruktywnie wpływają na przyszłe małżeństwa. Ludzie, którzy żyli w związkach koherencyjnych, jak mówił Pan profesor, są często niezdolni do odpowiedzialności i stabilności, mają wielką trudność w budowaniu trwałych relacji małżeńskich. Na koniec tej części wystąpiła pani prorektor PWSZ w Elblągu, która odczytała prelekcję Pana dra hab. Jana Papieża, prof. PWSZ w Elblągu na temat „Pokolenia Z”. Cały blok został uwieńczony żywą dyskusją.

Po krótkiej przerwie przyszedł czas na następny blok, który poprowadził ks. dr Andrzej Kilanowski. Pierwsza wystąpiła Pani dr hab. Monika Przybysz, prof. UKSW, przedstawiając portal społeczościowy Facebook, jako miejsce, w którym ludzie chętnie wymieniają się wartościami i treściami z nauczania Jana Pawła II. Po niej swoją prelekcję wygłosił Pan prof. dr hab. Mirosław Patalon, zwracając uwagę na problem emigracji.

Strzałem w dziesiątkę okazała się debata oksfordzka, w której wzięła udział młodzież z III LO w Elblągu oraz klerycy naszego seminarium. Dyskutowaliśmy na temat „Polacy powinni być bardziej tolerancyjni”. Klerycy stanęli po stronie propozycji, zaś młodzież broniła strony przeciwnej. To doświadczenie pozwala uczyć się dojrzałej i merytorycznej dyskusji oraz za każdym razem ubogaca strony, które muszą przygotować przekonujące argumenty.

Dzisiejsza konferencja cieszyła się dużą frekwencją, przede wszystkim ludzi młodych. Na pewno nikt nie wyszedł zawiedziony, a treści, które usłyszeliśmy w czasie prelekcji pomogą nam być dojrzałymi ludźmi i chrześcijanami. Myślę, że podsumowaniem tego spotkania mogą być słowa św. Jana Pawła II: „Młodość to pewien wymiar człowieczeństwa, który trzeba wypełnić prawdą i miłością. Młodość, prawda i miłość: to się musi spotkać.”

no images were found